آب بندی استخر

آب بندی استخر باعث افزایش امنیت و محافظت بیشتر از استخر شما خواهد شد. آب بندی استخر اگر به دقت و کیفیت بالا و مناسبی انجام شود، قادر خواهد بود طول عمر سیمان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. در استخرهای نوساز، آب بندی باید پس از خشک شدن سیمان ها انجام شود. همیشه نیز در نظر داشته باشید که آب بندی باید بتواند هوا و رطوبت را از خود عبور دهد.

آب بندی استخر یعنی چه؟

آب بندی استخر یکی از مهم ترین کارهایی است که به عنوان صاحب یک استخر باید انجام دهید. نشتی آب از استخر مشکل متداولی است که در بسیاری از استخرها اتفاق می افتد. ایجاد نشتی در استخر بنا به دلایل مختلفی مانند گذر زمان ممکن است رخ بدهد. عامل این نشتی ممکن است وجود نقص در آب بندی استخر شما باشد و یا اینکه حتی شکافی به عرض چند میلی متر منجر به ایجاد این نشتی شود. مکان یابی دقیق مکان نشتی و همچنین تعمیر آن فرآیند بسیار سخت و زمانگیری خواهد بود، چراکه موزاییک و یا سیمان باعث می شود که با چشم نتوان محل دقیق نشتی را تشخیص داد. راه حل های مختلفی برای حل این مشکل پیشنهاد می شود،‌ولی همانطور که همیشه گفته میشود، پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین، بهتر است پیش از آنکه نشتی آب در استخر شما شکل بگیرد، اقدام به آب بندی استخر خود کنید.


نقراب


چرا آب بندی استخر را باید جدی بگیریم؟

اگر یک استخر دارید و یا اینکه قصد ساخت استخر دارید، باید در نظر داشته باشید که نگهداری و مراقبت مناسب از آن امری بسیار ضروری و مهم است. عموم استخرها با استفاده از سیمان ساخته شده و جنس کف آن ها سیمانی است. این در حالی است که آب بندی استخر های سیمانی نه تنها مهم، بلکه امری ضروری است. آب بندی استخر های سیمانی اگر با دقت کافی و با استفاده از مواد باکیفیت و مناسب انجام شود، خیالتان برای چندین سال از بابت آن استخر راحت خواهد بود. آب بندی استخر را در واقع می توان با واکس و پولیش زدن خودرو و یا استفاده از کرم ضدآفتاب مقایسه کرد. البته جلوگیری از نشتی آب تنها مزیت آب بندی استخر نیست. آب بندی می تواند ظاهر استخر شما را بهبود ببخشد، از رنگ پریدگی و مات شدن آن توسط نور خورشید و همچنین از لکه شدن و آسیب رساندن مواد شیمیایی مختلف به استخر جلوگیری کند.

هنگام آب بندی استخر، معمولاً این کار محدود به کف و بدنة استخر نشده و جداره ها و لبه های بیرونی استخر را نیز آب بندی می کنند. این کار مزایای دیگری علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب نیز دارد. برای مثال می توان به کاهش لغزندگی سطح زمین اشاره کرد که تاثیر زیادی در کاهش بروز حوادث دارد.


نقراب


محافظت در برابر لکه یکی دیگر از مزایای آب بندی استخر است. این امر در مورد لبه های استخر نیز صدق می کند. در حقیقت، سطوح کناری استخر در معرض عوامل زیادی قرار دارند که ممکن است باعث ایجاد لکه شوند: کلر، نمک، مواد شیمیایی، چرک، کثیفی، کودهای شیمیایی و یا هرچیز دیگری. آب بندی دقیق و مناسب استخر باعث می شود این مواد نتوانند به داخل کاشی ها و یا سیمان نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه شوند.

فرقی نمی کند که جنس استخر شما از چه نوع سیمان‌ای باشد، به هرحال بهتر است هر چند سال آب بندی استخر را مجدداً انجام دهید. آب بندی استخر عموماً رنگ و ظاهر آن را نیز بهبود خواهد بخشید. البته ناگفته نماند که از مواد مختلفی برای این کار می توانید استفاده کنید که هرکدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. ولی مجموعاً می توان بیان داشت که آب بندی استخر نه تنها به ظاهر استخر آسیبی نمی رساند، بلکه رنگ ها را تقویت کرده و آن را زیباتر نیز می سازد.

اگر در مناطق بسیار سردخیز زندگی می کنید، دلیل دیگری برای آب بندی استخر برای شما وجود خواهد داشت. آب بندی مانع آسیب دیدن استخر بر اثر یخ زدگی آب خواهد شد. این نوع آسیب زمانی وارد می شود که آب وارد جداره ها و درزهای موجود در سیمان می شود و سپس به خاطر سردی هوا یخ می زند. همانطور که می دانیم، یخ زدن آب باعث افزایش حجم آن خواهد شد. این افزایش حجم باید ایجاد شکاف و نشتی در داخل استخر خواهد شد. با آب بندی استخر در واقع یک لایه اضافه بین آب و سطح کف استخر قرار می گیرد که مانع از ارتباط مستقیم آن دو با یکدیگر و آسیب رسیدن به کف استخر می شود.

تاریخچه ای از آب بندی استخر

همانطور که می دانیم استخر ها در واقع فضاهایی برای ذخیره آب می باشند. این ذخیره آب می تواند برای ایجاد یک محیط تفریحی و ورزشی مانند استخر های شنا یا واترپلو باشد ویا می تواند یک مخزن نگه داری آب برای مصارف کشاورزی باشد و یا حتی در بعضی موارد برای برخی موارد علمی و پژوهشی باشد. نخستین مورد از استخر ها برای اولین بار و حدود پنج هزار سال پیش در شرق ایران و در یکی از شهر های کشور پاکستان امروزی ایجاد شده است که به حمام بزرگ معروف است و یک مخزن بسیار بزرگ بوده است.

معماری، ساخت و طراحی استخر، به دلیل وجود داشتن آب در آن با بنا های دیگر بسیار تفاوت دارد و جلوگیری از نفوذ آب از طریق دیواره های استخر و هدر رفت آن مهمترین نکته در ساخت استخرها است و باید به بهترین نحو و با بیش ترین دقت اجرا شود. این مورد، یعنی جلوگیری از نفوذ و هدر رفت به آب بندی استخر معروف است که با روش های مختلف و با استفاده از مواد مختلف انجام می شود. در این مقاله قصد داریم نحوه اجرای آب بندی استخر و برخی از مطالب مربوط به آن را بررسی کنیم با ما همراه باشید.


نقراب


چرا استخر ها نیاز به آب بندی دارند؟

همان طور که گفتیم استخر ها به دلیل امکان نفوذ و هدر رفت آب می بایست حتما پروسه بسیار مهم آب بندی بر روی آن ها اجرا شود. علاوه بر این که امکان هدر رفت آب در استخر آب بندی نشده بسیار بالاست، این آب می تواند به بتن موجود در استخر آسیب بسیار زیادی وارد کند و آن را به مرور از بین ببرد.

علاوه بر امکان آسیب رساندن به بتن استخر توسط آب موجود در استخر، آب های زیر زمینی نیز می توانند موجب از بین رفتن دیواره ی بتنی استخر شوند و برای جلوگیری از این اتفاق می بایست تدبیری اندیشید و با استفاده از آب بندی دقیق از ایجاد خسارت به بتن جلوگیری نمود.

وجود کوچک ترین ترک ها یا شکستگی ها در دیواره ها و کف استخر ها، باعث می شود آب و یا حتی به بخار آب به بتن ها نفوذ کرده و موجب فرسوده شدن بتن شده و آن را به مرور از بین ببرد.

با توجه به موارد اشاره شده در بالا می توان مطمئن شد که آب بندی استخر مهم ترین موضوع در ساخت استخر است که باید با دقت فراوان انجام شود تا از ایجاد زیان و خسارت فراوان جلوگیری به عمل بیاید. نکته ی مهم دیگری که می بایست به آن اشاره کنیم. این است که آب بندی استخر فقط مربوط به مرحله ساخت استخر نیست و بعد از ساخت آن نیز باید دیواره های استخر را مورد بررسی قرار داد و در صورت وجود هرگونه شکستگی، سوراخ و ... اقدام به رفع آن نمود تا مانع از ورود آب به بتن شده و از خراب شدن بتن جلوگیری نمود.


نقراب


آب بندی استخر چگونه انجام می گیرد؟

همانطور که گفتیم آب بندی استخر مهم ترین نکته در ساخت استخر است، اما این فرایند به چه شکل و با استفاده از چه موادی انجام می شود؟. در این قسمت از این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم .

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم استخر ها انواع مختلفی اعم از استخر های شنا، استخر های کشاورزی، استخرهای علمی پژوهشی و ... دارند. هر کدام از این استخر ها از جنبه خاصی مهم می باشند مثلا در مورد استخر های شنا می بایست به زیبایی آن توجه فراوان داشت و یا دراستخر های کشاورزی حفاظت شیمیایی بسیار مهم می باشد. اما مورد مشترک و مهم در همه ی استخر ها آب بندی آن هاست، این آب بندی می بایست با توجه به جنبه های مورد نیاز نظیر زیبایی، حفاظت شیمیایی و ... و بررسی دقیق و با استفاده از مصالح مرتبط اجرا شود. عدم توجه به مسائلی از این دست می تواند منجر به ایجاد خسارات و زیان های فراوانی شود.

علاوه بر مورد بالا موارد دیگری نیز وجود دارند که قبل از اجرای آب بندی استخر باید بررسی شوند و در اجرای آب بندی استخر به آن ها دقت داشت.

یکی از این موارد انتخاب مصالح مناسب است که در بالا نیز به آن اشاره شد. علاوه بر اینکه مسائلی همچون زیبایی و حفاظت شیمیایی در انتخاب نوع مصالح موثر هستند موارد دیگری همچون محیط نیز در این مورد بی تاثیر نیست و انتخاب مصالح مورد نیاز باید متناسب با آب و هوای محل ساخت استخر انجام شود.

در مواردی که دیواره و کف استخراز قبل کاشی کاری و یا سیمان کشی شده است می توان با استفاده از چسب مخصوص آب بندی استخر که می بایست آن را روی سطح کاشی یا سیمان کشید، پروسه ی آب بندی استخر را به خوبی انجام داد.

اما در صورتی که تا کنون کاشی ها نصب نشده اند می توان با ترکیب چسب آب بندی با سایر مصالح به کار رفته در ملات تهیه شده برای نصب کاشی، آب بندی را انجام داد.

در برخی موارد خاص می بایست برخی از مواردی که از قبل ساخته شده و هم اکنون تغییر کاربری داده شده است و با توجه به تغییر کاربری ممکن است نیاز به آب بندی داشته باشد را آب بندی نمود. این کار به این علت که کار از ابتدا استارت زده نشده است ممکن است کاری سخت و پیچیده به نظر می رسد اما می توان با بررسی دقیق شرایط و انتخاب بهترین مصالح و دقت داشتن فراوان در مراحل آب بندی، این کار را با کیفیت بالا به پایان رساند.

در این مقاله سعی شد با بررسی موضوع مهم آب بندی استخر از زوایای مختلف شما را از ویژگی های آب بندی استخر و اهمیت آن آگاه کنیم تا در صورتی که نیاز به انجام پروژه آب بندی برای استخر خود در زمینه های مختلف را دارید با استفاده از نکات ذکر شده در این مطالب این کار را به بهترین نحو انجام دهید.

در نظر داشته باشید برای تهیه مصالح لازم حتما به معتبر ترین فروشندگان مراجعه نمایید و با کیفیت ترین مصالح را خرید نمایید تا در انجام امر بسیار با اهمیت آب بندی استخر موفق عمل کنید. علاوه بر این برای اجرای پروژه آب بندی استخر حتما به متخصصین با سابقه در این زمینه مراجعه کنید تا در آینده در استفاده از استخر خود دچار هیچ گونه مشکلاتی نشوید.


نقراب


مقالات مرتبط

rayka

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

چند وقت به چند وقت استخر باید آب بندی بشه؟

پاسخ ادمین: 

سلام بستگی به مصالح استفاده شده در ساخت استخر، محل زندگیتون و ... داره میتونید با شماره زیر تماس بگیرید تا بیشتر راهنماییتون کنم. 02188604700

کاربر مهمان: 

شما می دونید چرا میگن در مناطق سردسیر و کوهستانی همیشه باید اب بندی استخر رو انجام بدن؟

پاسخ ادمین: 

سلام به شما ممنونم از این که این سوال خوب رو پرسیدید اگه کسی در مناطق سرد سیر زندگی می کنه دلیل اینکه حتما باید استخر خودش رو آب بندی کنه اینکه که آب بندی مانع آسیب دیدن استخر بر اثر یخ زدگی آب خواهد شد. این نوع آسیب زمانی وارد می شود که آب وارد جداره ها و درزهای موجود در سیمان می شود و سپس به خاطر سردی هوا یخ می زند. همانطور که می دانیم، یخ زدن آب باعث افزایش حجم آن خواهد شد. این افزایش حجم باید ایجاد شکاف و نشتی در داخل استخر خواهد شد. با آب بندی استخر در واقع یک لایه اضافه بین آب و سطح کف استخر قرار می گیرد که مانع از ارتباط مستقیم آن دو با یکدیگر و آسیب رسیدن به کف استخر می شود.