چه نکاتی برای مکانی یابی ساخت استخر باید رعایت کنیم

داشتن استخر در منزل مسکونی، آرزوی هر صاحب خانه ای است اما خب باید این نکته را در نظر داشت که ساختن استخر هم مانند بقیه موارد، دارای اصول و قواعدی است و هر ساختمانی نمی تواند استخر داشته باشد یا باید محدودیت بیشتری را نسبت به بقیه ساختمانها در نظر گرفت.ما در این مقاله ساخت استخر میخواهیم در خصوص نکاتی که شما باید در مکان یابی استخر خود درنظر بگیرید، صحبت کنیم. پس با نقراب باشید...

نقراب

حیاط خانه مانند بقیه بخش ها، دارای اجزاهای بسیاری است مانند باغچه،ایوان و غیره اما یکی از بزرگترین اجزاهایی که در حیاط خانه ممکن است قرار گیرد، استخر میباشد. ساخت استخر یک پروژه فوق العاده مهم و نیازمند تفکر و بررسی دقیق برای مکان یابی می باشد.اولین قدم در ساخت استخر در نظر گرفتن شرایط ظاهری محل استخر با دیگر بخشهای خانه و مخصوصا ساختمان می باشد.خانه شما چندتا بخش دارد که این بخش ها شامل حیاط پشتی در آشپزخانه، حیاط یا بخشی برای بازی کودکان، اتاق نمیشنگاه و غیره است، از این رو برای ساختن استخر خود بهتر است از الگوهایی که در این مکانها استفاده کرده اید، استفاده کنید و به نوعی یک هارمونی بین استخر و دیگر بخش های خانه ایجاد کنید.

نقراب

ساخت استخر مانند بقیه بخش ها دارای محدودیت هایی نیز می باشد.این محدودیت ها که شامل مقررات ساختمانی، شیب و نوع مصالح به کار رفته می باشد میتواند برروی موقعیت و شکل استخر شما تاثیر بگذارد. برای همین توصیه میشود که قبل ازساخت استخر شما باید با سازمانهای مربوطه مانند شهرداری در خصوص محدودیت ها اطلاعاتی کسب کنید و مجوزهای مربوطه را دریافت کنید.به طور متوسط مقدار فاصله لازم استخر با ساختمان حداقل 15 تا 20 فیت میباشد. البته اگر استخر شما روباز میباشد ، باید اثر بارندگی را برروی استخر خود بررسی کنید.البته این نکات را پیمانکار شما میباشد و حتما قبل از شروع پروژه تمامی موارد و نکات اصلی در ساخت استخر را با او در میان بگذارید.

در ادامه نکات عمومی در طراحی استخر را بیان میکنیم. البته برای استخرهای بزرگتر نکات و جزئیات بیشتری وجود دارد که باید رعایت گردد.

نکات مهم در ساخت استخر در مکان های کوچک

در فضاهای کوچکتر مانند ساختمانهایی با متراژ پایین، استخر باید در نزدیکی و مجاورت خانه ساخته شود.

شما باید نکات و مسائلی را برای ساخت استخر در چنین مکانهایی کوچکی را در نظر بگیرید:

• اگر استخر نزدیک خانه باشد،تماشای آن وقتی که همه بازی میکنند بهتر و زیباتر است و البته بهتر میتوانید برروی بازی و شنای کودکان خود نظارت کنید.البته بهتر است از قبل نکات ایمنی در ساخت استخر را رعایت کنید.

• طراحی خانه را منحصر به فرد و زیباتر نسبت به بقیه ساختمان کوچک می کند.

• حتما باید رنگ آمیزی استخر و تجهیزات به کار رفته آن با رنگ ساختمان در تضاد نباشد، چونکه یک نمای نامناسب را به خانه شما میدهد.

• البته باید تحمل سروصدا کودکان هنگامی که شنا میکنند را داشته باشید.

• ایجاد راه نزدیک و شیکتر به استخر

نکات مهم در ساخت استخر در مکان های بزرگ

در مکان های بزرگ انعطاف پذیری بیشتر وجود دارد.اگرچه میزان انتخاب را برای طراحی رابیشتر میکند و ممکن است باعث سردرگمی شما گردد اما دست شما برای طراحی بسیار باز است.چند نکته را باید بگوییم:

• استخر را میتوانید در فضای دورتر بسازید و یک مکان درحقیقت مستقل برای آن ایجاد کنید.ایجاد مکان مستقل مانند دیگر بخشهای حیاط، باعث ایجاد یک موقعیت عالی برای تفریح میشود و شما به دور از خانه و ساختمان خود، یک شنای با آرامش انجام دهید.

• میتوانید یک عرشه وسکوی پرش بهتری و بزرگتری ایجاد کنید که باعث لذت بیشتر در شنا میشود.البته حتما از قبل نکات ایمنی را با پیمانکار خود مطرح نمایید.

• چون فضای مستقلی را در نظر گرفته اید، میتوانید از تجهیزات استخر و مواد طبیعی بیشتری در کنار استخر خود مانند درخچه ها و غیره استفاده کنید.

• برای ایمنی بیشتر، بهتر است که استخر از داخل ساختمان قابل روئت باشد.البته سعی کنید تا حدی سرپوشیده قرار دهید تا از اطراف یا بیرون ساختمان قابل روئت نباشد.

• چون مکان ساختن استخر شما بیشتر میباشد بهتر است که یک حیاط بین استخر و ساختمان خود قرار دهید که جلوه بهتر و بیشتری به استقلال استخر شما بدهد.