هنگام ساخت سونای بخار به این موارد دقت کنید

سونای بخار چیست؟

سونای بخار یک اتاق گرم است که از آن برای آرام کردن بدن یا به اصطلاح ریلکس کردن و بهبود بعضی از شرایط پزشکی افراد استفاده می‌شود. سوناهای بخار معمولا در باشگاه‌های ورزشی یا آبگرم‌ها ساخته می‌شوند.

سونای بخار از پمپاژ بخار در یک فضای بسته توسط یک ژنراتور پر از آب وجود می‌آید. بنابراین هنگامی که مردم در سونای بخار نشسته‌اند رطوبت هوا را احساس می‌کنند.

دمای یک سونای بخار به طور معمول بین 110 تا 114 درجۀ فارنهایت می‌باشد که سطح رطوبت آن صد در صد است.


نقراب


فواید سونای بخار

سونای بخار فواید زیادی دارد که از جملۀ آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود گردش خون:

تحقیقات نشان داده‌است که گرما همراه بخار باعث گشاد شدن مویرگ‌ها و رگ‌های کوچک می‌شود. این موضوع گردش خون را تسریع می‌کند و اکسیژن‌رسانی به بدن بهبود می‌یابد.

همچنین نشان داده شده است که سونای بخار برای درمان فشار خون بالا مفید است.

فواید پوستی:

سونای بخار منافذ روی پوست را باز می‌کند و باعث پاکسازی پوست می‌شود، همچنین برای درمان آکنه مفید است. علاوه بر این موارد، سونای بخار سموم جمع‌شده در زیر پوست را هم آزاد می‌کند.


نقراب


بهبود درد عضلات پس از تمرینات ورزشی:

معمولا افراد پس از تمرینات ورزشی در ماهیچه‌های خود احساس درد می‌کنند. تحقیقات نشان داده که استفادۀ بلافاصله از سونای بخار (گرما و رطوبت) به بهبود عضله و بازیابی قدرتش کمک می‌کند و درد ناشی از تمرین را تسکین می‌دهد.

کمک به باز شدن مفاصل و افزایش انعطاف‌پذیری پیش از ورزش:

سونای بخار قبل از تمرینات هم مفید است، مانند گرم کردن بدن برای ورزش. انعطاف پذیری بدن را بهبود می‌بخشد، همچنین تحقیقات نشان داده است که سونای بخار نیروی لازم برای حرکت مفصل‌ها را تا 25 درصد کاهش می‌دهد.

کاهش استرس:

نشستن در سونای بخار باعث افزایش هورمون اندورفین در بدن می‌شود. این هورمون به هورمون حس خوب شهرت دارد و باعث کاهش استرس می‌شود.

از طرف دیگر سونای بخار ترشح کورتیزول را کاهش می‌دهد که همان هورمونی است که در واکنش به استرس آزاد می‌شود. با کاهش کورتیزول افراد احساس آرامش و کنترل و جوانی بیشتری دارند.

باز شدن سینوس‌ها:

سونای بخار باعث باز شدن غشاء مخاطی در سرتاسر بدن می‌شود و برای گرفتگی‌های سینوس‌ها مفید است.

برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی سینوس و کمک‌های تنفسی می‌توان از سونای بخار استفاده کرد.

سوزاندن کالری

استفاده از سونای بخار باعث بالا رفتن ضربان قلب می‌شود. اگر افراد پس از ورزش از آن استفاده کنند باعث می‌شود ضربان قلبشان بالا بماند. تحقیقات نشان داده سونای بخار پس از ورزش برای سلامتی مفید است.

البته شواهد علمی وجود ندارد که تایید کند سونای بخار باعث کاهش وزن می‌شود. از این گذشته وزنی که پس از سونای بخار از دست می‌رود معمولا به خاطر کم شدن آب بدن استو باید برای جلوگیری از کم آبی سریع با نوشیدن آب جایگزین شود.

در هر صورت در کنار رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی، استفاده از سونای بخار هم برای سوزاندن کالری مفید است.

خطرات سونای بخار

استفاده از سونای بخار ممکن است بدن را دچار کم آبی کند. به همین دلیل نباید بیش از 15 تا 20 دقیقه از آن استفاده کرد. توصیه می‌شود پیش از سونای بخار میزان قابل توجهی آب نوشید.

همچنین به علت رطوبت و دمای بالا، سوناهای بخار مکان مناسبی برای رشد برخی میکروب‌ها هستند.

به خاطر دمای بالا، به افراد زیر توصیه می‌شود از سونای بخار پرهیز کنند.

زنان باردار

بیماران قلبی عروقی

افرادی که فشار خون بالا یا پایین دارند

مبتلایان به صرع

افرادی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند

کسانی که از داروهای تقویت کنندۀ ذهن مانند محرک‌ها، آرام کننده‌ها یا الکل استفاده می‌کنند

در نهایت به تمام کسانی که در مورد استفاده از سونای بخار دچار نگرانی هستند توصیه می‌شود قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند.


نقراب


تجهیزات و تکنولوژی‌های موجود در ساخت سونای بخار

در ساخت سونای بخار به یک مولد بخار، سرویس دوش و یک سری تجهیزات جانبی نیاز است. در ادامه سعی می‌کنیم توضیحات لازم برای هر کدام را بیاوریم.

مولد (ژنراتور) بخار

اساس ساخت سونای بخار داشتن یک ژنراتور بخار می‌باشد. ژنراتور بخار یک دستگاه نسبتا ساده است. به دلیل همین سادگی، به راحتی می‌توان یک ژنراتور مطمئن برای ساخت سونای بخار انتخاب کرد. خبر خوب دیگر کم احتیاج بودن این دستگاه به نگهداری یا تعمیر می‌باشد.

ژنراتور بخار از یک تانک برای نگه داشتن و ذخیرۀ آب، یک راه ورود برای آب تازه و یک راه خروج برای بخار تشکیل شده است. در کف تانک آب یک قطعۀ الکتریکی برای به جوش آوردن آب تعبیه شده است. درجۀ الکتریکی آن قطعۀ الکترونیکی، اندازه و قدرت ژنراتور بخار و به تبع آن حجم بخار قابل تولید را مشخص می‌کند.

وقتی از ژنراتور بخار برای ساخت سونای بخار حرف می‌زنیم، شاید بتوان گفت که ما داریم در مورد یک کتری در ابعاد بسیار بزرگ صحبت می‌کنیم.

تانکر آب ژنراتور بخار، برای این که بتواند فشار بخار تولید کند باید در برابر هوا مقاوم و محفوظ باشد. بنابراین تانک باید بسیار مقاوم ساخته شده باشد. پس می‌توان گفت برای داشتن یک ژنراتور بخار در ساخت سونای بخار، باید یک دیگ بخار محکم بسازید.

تانک‌های آب معمولا از فولاد جوش داده شده ساخته شده‌اند و برای اطمینان کامل به یک سوپاپ فشار مجهز می‌باشند.

روند کار ژنراتور بخار به صورت زیر است.

ابتدا آب به وسیلۀ شیر آبی که توسط برق کنترل می‌شود، به تانک آب داخل می‌شود. این شیر با یک سنسور سطح آب هدایت می‌شود.

در تانک هم می‌توان آب را به صورت سرد و هم به صورت گرم ذخیره کرد. تنها تفاوت این دو در سرعت به جوش آمدن آب می‌باشد.

قطعۀ داغ کننده آب داخل تانک را به جوش می‌آورد و بخار تولید می‌شود.

به مرور فشار بخار زیاد می‌شود و سپس از طریق لوله‌ای خروجی که به دوش یا اتاق بخار متصل است خارج می‌شود.

گفتنی است برای ساخت سونای بخار کافی است ژنراتور بخار را تا فاصلۀ 12 الی 13 متری از سونای بخار قرار گیرد.

در ساخت سونای بخار می‌توان از تجهیزات کنترل کنندۀ ژنراتور بخار هم استفاده کرد. این کنترل کننده‌ها در انواع هوشمند و ساده موجود می‌باشند و با آنها می‌توان دما، خاموش و روشن شدن ژنراتور بخار، وضعیت روشنایی داخل و... را کنترل کرد.

در برای سونای بخار

در سونای بخار، یک در شیشه‌ای است که به طور مخصوص برای ساخت سونای بخار طراحی شده است. این درها به واشر هایی مخصوصی نیاز دارند تا مانع خروج بخار از سونا بشوند. البته این درها کاملا محافظ هوا نیستند و در پایین آنها یک شکاف برای تهویۀ هوا وجود دارد. البته این شکاف باعث خروج بخارها نمی‌شود چرا که بخار از هوا سبک‌تر است و به طرف بالا حرکت می‌کند.

تجهیزات جانبی

سیستم روشنایی فیبر نوری: در ساخت سونای بخار، نورپردازی مناسب اتاقک سونا می‌تواند به طرز چشمگیری بر روی ریلکسیشن تاثیر بگذارد و فضا را دل‌انگیزتر کند.


نقراب


سیستم عطر و اسانس: برای تجربۀ شیرین‌تری از آرام سازی بدن، می‌توانید در ساخت سونای بخار از سیستم عطر استفاده کنید. این سیستم به طور اتوماتیک عطری را به داخل سونا پمپاژ می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام استشمام رایحۀ دلخواهتان سونای بخار را تجربه کنید.


نقراب


جعبۀ اسانس: در صورتی که مایل به استفاده از سیستم عطر نیستید، می‌توانید برای ساخت سونای بخار یک جعبه از اسانس‌ها تهیه کنید و چند قطره از آنها را در خروجی بخار بریزید.


نقراب


استریوی خانگی برای سونای بخار: در ساخت سونای بخار می‌توان از استریوی خانگی استفاده کرد تا هنگام ریلکس کردن در اتاق سونا از موسیقی مورد پسندتان یا رادیو هم بهره ببرید و اوقات خوش‌تری را سپری کنید.


نقراب


صندلی تاشو مخصوص ساخت سونای بخار


نقراب


طاق بخار: برای ساخت سونای بخار خوب باید یک سقف مناسب تدارک ببینید. نکات اصلی که در این مورد باید به آنها توجه کنید اینها هستند: اولا باید ارتفاع مناسبی داشته باشد. هر چه کوتاه‌تر باشد در زمان گرم شدن صرفه‌جویی می‌شود. البته نباید آنقدر کوتاه باشد که برای سرتان جای لازم نداشته باشد به خصوص اگر در ساخت سونای بخار از دوش بخار هم استفاده می‌کنید. در ثانی باید به طور زاویه دار یا گلدانی باشد تا چیزی بالایش نماند و به طرفین سرازیر شود. و نکتۀ آخر، اگر می‌خواهید در سقف، لامپ یا فیبر نوری، اسپیکر یا... کار بگذارید، باید از این جهت هم امکانات سقف را بررسی کنید.


نقراب


مکان مناسب برای ساخت سونای بخار

وقتی قصد ساخت سونای بخار را دارید در ابتدا باید به دنبال مکان مناسب برای ساخت سونای بخار باشید. به دنبال قسمتی از خانه باشید که در آن احساس راحتی می‌کنید و به اندازۀ کافی هم برای ساخت سونای بخار جا دارد. برای مثال می‌توان اتاق کودک را به اتاق سونا تبدیل کرد یا در یک گوشه یا زیر سقف شیبدار اقدام به ساخت سونای بخار کرد. برای انتخاب مکان مناسب می‌توانید از طراحان و متخصصان ساخت‌ سونای بخار کمک بگیرید. تجربه و دانش به آنها امکان می‌دهد حتی در مکان‌های نه چندان مناسب هم یک سونای بخار خوب و کارآمد طراحی کنند.

یکی از شرایط ایده‌آل ساخت سونای بخار، امکان استفاده از دوش آب و محیطی مرطوب در نزدیکی آن است. بنابراین سرویس حمام شما یک گزینۀ بسیار مناسب برای محل ساخت سونای بخار محسوب می‌شود. از آن گذشته وجود محیطی برای این که در نزدیکی سونا از آن بیرون بروید و برای استفاده از چند نوبت سونای بخار، در بین نوبت‌ها تازه شوید یک اتفاق بهینه خواهد بود.

از لحاظ تکنیکی دو مورد مهم دیگر که برای انتخاب مکان ساخت سونای بخار باید در نظر گرفت، امکان اتصال آن به برق و مناسب بودن سطحی که بنا است سونای بخار در آن ساخته شود، می‌باشد.

سونای بخار نباید روی فرش یا کفپوش کار گذاشته شود. مناسب‌ترین زمین برای ساخت سونای بخار، سطحی از جنس سرامیک، سنگ، بتن یا پلاستیک می‌باشد. زمین‌های چوبی هم برای گسترۀ محدود مناسب اند چرا که ممکن است با رطوبت تماس پیدا کنند و خیس بخورند و خیس عرق شوند.

در ساخت سونای بخار کف باید عایق صدا و گرما باشد. همچنین می‌توان از یک کف متحرک و جدا از جنس چوب یا pvc استفاده کرد که بر روی زمین اصلی قرار گیرد و بتوان آن را برای تمیزکاری از زمین جدا کرد. از جهت اتصال برق هم باید توجه شود رطوبت و آب در مسیر جریان برق نباشد. برای این مورد هم توصیۀ اکید داریم که از متخصصین بهره بگیرید.


نقراب


هزینۀ ساخت سونای بخار

هنگامی که کسی قصد ساخت سونای بخار را داشته باشد، باید هزینه‌های این کار را هم در نظر بگیرد. مهم‌ترین و عمده‌ترین هزینه‌ها در ساخت سونای بخار، هزینۀ خرید ژنراتور بخار، هزینه‌های نازک کاری ساخت سونای بخار شامل سرامیک کاری، آب بندی و... می‌باشد. سایر هزینه‌ها به سلیقه و دلخواه شما بستگی دارد. برای مثال بسیاری هزینه‌های ساخت سونای بخار مانند استودیو برای موسیقی، قابل اجتناب می‌باشند.

نکتۀ دیگری وجود دارد که برای طرح کردنش بهتر است از یک مثال استفاده کنیم. اگر شما هزینۀ لازم برای خرید بنزین نداشته باشید، آیا یک ماشین می‌خرید؟ منظور از این مثال بیان این بود که اگر قصد ساخت سونای بخار دارید، به هزینه‌های نگهداری و استفاده از آن هم فکر کنید. این هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

هزینۀ برق مورد نیاز برای استفاده (ژنراتور بخار)

هزینه‌های پنهان شامل: معاینات فنی سونای بخار، هزینه‌های تعمیر و جابجایی لوازم سونای بخار و یا ژنراتور بخار که در اثر استهلاک به وجود می‌آیند و در دراز مدت اجتناب ناپذیر‌اند و یا هزینه‌های تمیز کردن سونا و...

البته شما می‌توانید با به کار بستن ترفندهایی این هزینه‌ها را کاهش دهید. برای مثال درمورد سرویس کردن سونا که هر سال یا هر 6 ماه یک بار اتفاق می‌افتد شما می‌توانید به دنبال متخصصینی باشید که از تعمیرات اضافه چشم‌پوشی می‌کنند. ایدۀ مفید دیگر استفاده از کنترل کننده‌های هوشمند است که با کمک آنها از طریق وای فای می‌توانید دما، مدت زمان روشن بودن ژنراتور و ... را طوری تنظیم کنید که بیشترین صرفه‌جویی در استفاده از انرژی را داشته باشید.

به طور خلاصه می‌توان گفت برای ساخت سونای بخار باید هزینه‌ها را در نظر بگیرید، که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اولیۀ ساخت سونای بخار و هزینه‌های نگهداری از آن است که شما می‌توانید متناسب با بودجه و سلیقه و نیازتان آنها را مدیریت کنید.


نقراب


هنگام ساخت سونای بخار به این موارد دقت کنید

یکی از مهم ترین ویژگی های یک سونای بخار مناسب، کاملاً محفوظ بودن آن است.

محفوظ بودن

یکی از مهم ترین ویژگی های یک سونای بخار مناسب، کاملاً محفوظ بودن آن است. محفظة سونا بخار باید کاملاً بسته باشد تا بخار هرگز از آنجا خارج نشود. بهترین راه برای اطمینان از این امر، استفاده از جهیزاتی از پیش ساخته شده است؛ به صورتی که تمام سیستم شما به صورت یکپارچه باشند. علاوه بر این، درزگیرهای با کیفیتی برای جلوگیری از خروج بخار آب نیز تولید شده و به فروش می رسد که نصب آن ها کارایی بسیار بالایی دارد.

جنس کف زمین

یکی از اولین دغدغه ها در مراحل ساخت سونای بخار تصمیم گیری در مورد سطح زمین است. اجناس و مواد به کار رفته برای زمین باید به شکلی باشند تا بخار را جذب نکنند، چراکه اگر بخار توسط سطح زمین جذب شود، کارآیی سونای بخار شما کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، جذب بخار توسط زمین بعد از مدتی به زمین نیز آسیب خواهد زد. سطحی که با دقت کاشی کاری شده باشد و بندکشی آن نیز با دقت انجام شده باشد می تواند انتخاب مفیدی برای ساخت سونای بخار باشد. علاوه بر این، از سطوح فایبرگلاس نیز می توانید استفاده کنید.


نقراب


دیوار و سایر سطوح

دقیقاً‌ همانند کف زمین، برای ساخت دیوارها نیز باید دقت خرج دهید تا بخار هوا از جایی نشت نکرده و یا توسط سطوح دیوار جذب نشود. کاشی های آبکاری شده امکان نفوذ بخار را نخواهند داد و انتخابی مناسب خواهند بود. برای این کار از سنگ های سفت و پرتراکم نیز می توانید استفاده کنید.

<Br>

نقراب

<Br>

ساخت سونای بخار با استفاده از این سنگ ها زیبایی خاصی نیز به آن خواهد بخشید. استفاده از اجناس و مواد با کیفیت برای ساخت این دیوارها بسیار اهمیت دارد. چراکه این سطوح ممکن است پس از مدتی کارآیی خود را از دست داده و همانند روزهای اول مانع از نفوذ بخار نشوند. در نظر داشته باشید حتی برخی از اجناس ضد رطوبت نیز پس از مدتی کارآیی روزهای اول را نخواهند داشت.

هنگام ساخت سونای بخار، تمامی این موارد را برای دوغاب دادن درزها نیز باید در نظر بگیرید. استفاده از مواد جدید و دوستدار محیط زیست توصیه نمی شود، چراکه طول عمر چندان بالایی ندارند و بعد از مدتی باعث نشت بخار می شوند. توصیه ما استفاده از سیمان و ملات سنتی برای این کار است.

ترموستات

در فرآیند ساخت سونای بخار، انتخاب موتور اصلی تولید کننده بخار در کنار ترموستات را می توان مهم ترین بخش ها دانست. معمولاً دستگاه تولید بخار همراه خود ترموستات نیز دارد و عملکرد آن بر همین اساس کنترل می شود. با این حال، اگر دستگاه همراه خود ترموستات ندارد، باید یک ترموستات نیز جداگانه تهیه کنید.

منابع