نگهداری استخر

تمیز و درخشان نگه داشتن استخر بسته به نوع استخر ها متفاوت میباشد. با این حال تمام آنها یک نقطه مشترک دارند : راز سلامتی استخر بکر به طور منظم،جزء مراقبت های معمول است. اگر شما مسئول رسیدگی به مشکلات رایج استخرتان مانند : شفاف نبودن آب و یا آسیب دیدن پمپتان هستید ، بهتر است قبل از آن دفترچه های راهنمای مصرف کننده را مطالعه کنید یا در استفاده از تجهیزات مشورت کنید. در نتیجه برای حل این مشکل بهتر است نگهداری استخر خود را به شرکت هایی که نگهداری استخر را انجام میدهند واگذار کنید.

اهمیت نگهداری استخر و مسائل بهداشتی مربوط به آن

با نزدیک شدن به تابستان، اکثر صاحبان استخر در همه جا شروع به فکر کردن می کنند که چه وقتی بهتر است تا استخرهای خود را برای استفاده اشخاص باز کنند زیرا با تمام شدن مدارس و آغاز تعطیلات تابستانی همه گروه های سنی، از مجموعه های ورزشی بیشترین استقبال به عمل می آید. به همین دلیل برای نگهداری استخر در تمام فصول، چه زمانی که استفاده کنندگان زیاد هستند و چه کم، باید تمهیدات لازم را انجام داد.

در بسیاری از مواقع، تعمیر و نگهداری استخر را تا زمانی که دیوارها از لجن سبز شوند و یا فیلترها با برگ مسدود شود، غفلت کرده و آن را به بعد موکول می کنند. با این حال، اگر بخواهید تا بروز مشکلات این چنینی صبر کنید، نگهداری استخر و رفع این گونه مسائل می تواند با هزینه های بالاتری برای شما تمام شود. فرقی ندارد استخر قدیمی و یا جدید با آخرین کیفیت و امکانات باشد، آنچه اهمیت دارد به کارگیری روشهای نوین در نحوه نگهداری استخر و تمیز کردن آن در فصل های گرم و سرد سال می باشد. نگهداری استخر به شکل پیشگیرانه، دقیقاً مانند کاری که در اتومبیل یا خانه خود انجام می دهید، در کاهش هزینه چرخه عمر استخر قدم بزرگی خواهد بود.


نقراب


بررسی چند متد برای نگهداری استخر برای تمام فصول سال

- در نگهداری استخر به مواد شیمیایی دقت کنید: شما باید مواد شیمیایی استخر خود را یک یا دو بار در هفته در طول تابستان و زمستان بررسی کنید. pH باید بین 7.2 تا 7.8 نگه داشته شود و هرچه pH در این مقیاس کمتر باشد استخر به کلر کمتری نیاز خواهد داشت. با افزایش pH، کلر کم و بیش فعال می شود بنابراین بسیاری از مصرف کنندگان فقط آن را اضافه می کنند. کلر با 7.0 pH در حدود 50 درصد فعال و در 8.0 حدود 10 درصد فعال است. پس یک اصل مهم برای نگهداری استخر کنترل pH آن می باشد.

- به صورت هفتگی سبد اسکیمر را پاکسازی کنید: اسکیمر در کنار استخر نصب شده است و برای نگهداری استخر استفاده از آن ضروری است. کار اصلی آن جمع آوری ذرات ریز و حشره ها و آلودگی ها از سطح آب می باشد. یک پنل دسترسی گرد روی عرشه وجود دارد. با باز کردن آن می توانید هر چه را که روی سطح آب است از آن خارج کنید.


نقراب


- قسمت جلوی پمپ استخر نظافت شود: برای نگهداری استخر شما باید این کار را هر دو هفته در صورت لزوم انجام دهید. قبل نظافت، ابتدا پمپ را خاموش کرده و سپس فشار روی سیستم اعمال شود( این سبدی است که فقط درون شیشه صاف پمپ استخر سوار خواهد شد).

- بررسی سطح آب استخر: آیا آب استخر خیلی زیاد است یا خیلی کم؟ برای رسیدن به نتایج و عملکرد بهینه در نگهداری استخر آب آن باید در سطح مرکزی کفگیر استخر یا کاشی ها باشد. اگر میزان آن کمتر از حد معمول است، می تواند پمپ را خشک کرده و آن را بسوزاند یا اگر خیلی زیاد باشد درب کفگیر به درستی کار نمی کند.

- بررسی کلرناتور: در صورت داشتن کلر به شکل ورقه ای یا درون خطی، لازم است که به طور مرتب از نظر میزان مناسب قرص کلر، بارگیری یا گرفتگی احتمالی بررسی شود. این واحد بسته به سبک و ویژگی ها، قابلیت اضافه کردن باقیمانده ثابت کلر مورد نیاز را دارد.

- چک کردن ازوناتور استخر: از دیگر نکات برای نگهداری استخر توجه به ازوناتور است. باید مطمئن شوید که چراغ روشن است و در واقع کار می کند. ازن و همچنین اشعه ماوراء بنفش یا ترکیبی از آن می توانند میزان کلر مورد استفاده در استخر شما را کاهش دهند. اینها دارای انواع مختلفی هستند و بسیاری از آنها دستورالعمل های مختلف پیاده سازی و استفاده را دارند.

- نگهداری استخر و ژنراتور کلر: اگر استخر نمکی دارید( یا چیزی که برخی آن را استخر بدون کلر می نامند) این نکات را برای نگهداری استخر رعایت کنید. سیستم های نمکی به طور مصنوعی pH را بالا می برند. در نتیجه از اسید بیشتری استفاده خواهید کرد.


نقراب


- برای نگهداری استخر فیلترهای آب استخر پاکسازی شوند: از دیگر نکات نگهداری استخر توجه به فیلترهاست. فیلترها را مرتبا یا در صورت لزوم تمیز کنید. یک فیلتر عالی برای استخرهای آریزونا یک فیلتر کارتریج است. آنها حداکثر سرعت جریان را تامین می کنند، مقدار کمی آب با ارزش (بدون شستشو) هدر می دهند، کریستال آب را پاکسازی کرده و فقط سالی دو بار باید تمیز شوند. اما این احتمال نیز هست، نیاز باشد روال "تمیز کردن" آنها را پس از هر طوفان شدید یا هر چند ماه یکبار بسته به شرایط موجود در استخر انجام گیرد( بهتر است هر 4-6 ماه یکبار این کار را بکنید). فیلترهای کثیف را در محلول 10 درصد اسید موریاتیک یا محلول TSP (تری سدیوم فسفات) خیس کرده و از یک سطل زباله پلاستیکی استفاده کنید. در حین کار با این مواد حتما از دستکش و عینک مخصوص استفاده شود. توجه داشته باشید که همیشه اسید را به آب اضافه کرده نه آب به اسید. پس از آن فرآیند شست و شو را انجام داده و بگذارید خشک شود. وسایل خود را تا زمان تعویض بعدی در یک فضای مطمئن قرار دهید.

به طور کلی نگهداری از استخر بسیار مهم بوده چون علاوه بر افزایش طول عمر آن به کم شدن هزینه های تعمیرات کمک خواهد کرد. البته اینها تنها دلایل نگهداری استخر نیست، از آنجایی که امکان این هست افراد مختلفی در آن شنا کنند باید تمام موارد بهداشتی برای استفاده و نگهداری استخر رعایت شود تا افراد به خاطر آب آلوده به بیماری های پوستی و داخلی دچار نشوند. از این رو باید صاحبان این اماکن از شیوه های نگهداری استخر به صورت ماهیانه، هفتگی و همچنین نکات مربوط به تاسیس آنها آگاهی کامل داشته باشند.