همه چیز در ارتباط با ساخت آبنما

ساخت آبنما

بسیاری از افراد معتقدند که ساخت آبنما بهترین تصمیمی بوده که برای ساختمان خود اتخاذ کرده اند. فکر می کنید چه چیزی باعث شکل گیری چنین تفکری شده است؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از یک روز کاری سخت و طاقت فرسا به منزل برگردید ولی سروصدای خیابان ها و محیط اطراف مانع استراحت شما شود. در این شرایط چه کاری را توصیه می کنید؟ ‌محققان به این نتیجه رسیده اند که صدای آب یکی از آرامش بخش ترین صداها در تمام دنیا است. این آرامش زمانی که در نزدیکی آب واقعی باشید تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. در واقع به همین دلیل است که اکثر افراد از حضور در کنار دریا و اقیانوس احساس آرامش پیدا می کنند. ولی از آنجایی که زندگی همیشگی در کنار آب ممکن نیست، چرا با ساخت آبنما آب را برای همیشه در محل زندگی خود نیاوریم؟ در ادامه به برخی از مزایای استفاده از آبنما اشاره خواهیم کرد.

ارتباط ساخت آبنما با افزایش ارزش ملک

فرقی نمی کند که قصد ساخت آبنما در داخل منزل، شرکت و یا حتی باغ خود داشته باشید، چراکه حتی بیشتر از هزینه انجام شده برای ساخت آبنما به ارزش ملک شما افزوده خواهد شد. ساخت یک آبنما مدرن و زیبا، جذابیت ملک شما را بالا خواهد برد و بنابراین قادر خواهید بود ملک را گران‌تر و البته راحت‌تر به فروش برسانید.

ارتباط ساخت آبنما با حذف صداهای اضافه و آزاردهنده

بعضی از افراد نسبت به سروصدا بسیار حساس هستند و حتی صدای کار کردن یخچال در داخل منزل نیز مانع از خوابیدن آن ها خواهد شد. بعضی از این افراد به سراغ استفاده از گوشی های مقاوم در برابر ورود صدا می روند تا متوجه سروصدا اطراف نشوند.


نقراب


البته استفاده از این گوشی ها برای طولانی مدت توصیه نمی شود، چراکه هیچ صدایی را در اطراف نخواهید شنید و این امر ممکن است خطرناک باشد. برخی دیگر از داروهای خواب آور استفاده می کنند. دسته دیگر ممکن است از موسیقی استفاده کنند. ولی در این میان چه چیز بهتر از بهترین و آرامش بخش ترین صدا در طبیعت: یعنی صدای جریان آب. ساخت آبنما در داخل منزل این امکان را به شما خواهد داد که برای همیشه از این صدای آرامش‌بخش بهره مند باشید و هیچ صدای اضافه دیگری شما را آزار ندهد.

ارتباط ساخت آبنما با بهبود کیفیت هوا

ساخت آبنما در داخل ساختمان به بهبود کیفیت هوا نیز خواهد انجامید. دغدغه های مربوط به آلودگی هوا و ورود انواع آلاینده ها به داخل هوا امروزه بیش از پیش مطرح است و احساس نیاز و دسترسی به هوای پاکیزه بیش از پیش حس می شود. این مشکل نه تنها در محیط های شهری، بلکه در داخل منازل و ساختمان ها نیز حس می شود. این امر تا جایی پیش رفته است تا آمار فروش فروشگاه های اینترنتی حاکی آن است که خرید دستگاه های تصفیه هوا خانگی هرساله رو به افزایش است.

کاری که این دستگاه های عموماً پر سروصدا انجام می دهند، پخش کردن یون های منفی در هوا است. این یون های منفی در هوا چرخیده و ذرات آلودگی معلق در هوا را به خود می چسبانند. علاوه بر این، یون های مثبت خارج شده از دستگاه های مختلف مانند تلویزیون و یخچال را نیز خنثی می سازند.

این یون های منفی در محیط های طبیعی مانند کنار سواحل و یا نزدیکی آبشارها نیز وجود دارند. در واقع، با ساخت آبنما در داخل منزل می توانید از مزیت تولید این یون ها بهره ببرید. این در حالی است که دیگر نیازی نیست تا سروصدای دستگاه های برقی را نیز تحمل کنید و به جای آن از صدای آرامش بخش جریان آب لذت خواهید برد

.

ارتباط ساخت آبنما با مرطوب کردن هوا

ساخت آبنما به خصوص به افرادی که در مناطق خشک زندگی می کنند توصیه می شود. تابستان های گرم می تواند آسیب زیادی به پوست شما برساند. این امر حتی در زمستان ها نیز مشهود است، چراکه سیستم های گرمایشی عموماً رطوبت هوا را کاهش می دهند و شاهد علائمی نظیر خشکی، ترک و یا خارش پوست خواهید بود. بسیاری از مردم به همین خاطر از دستگاه های رطوبت ساز استفاده می کنند. ولی تحقیقات نشان داده است که آب جمع شده در مخزن این دستگاه ها محیط مناسبی برای رشد باکتری ها است. بنابراین، یکی دیگر از مزایای ساخت آبنما در اینجا به کمک شما خواهد آمد. ساخت آبنما در واقع به افزایش رطوبت محیط منجر خواهد شد و دیگر شاهد مشکلات این چنینی نخواهید بود.

آمادگی برای ساخت آبنما

یکی از لذت بخش‌ترین مناظر برای همه افراد، تماشای جریان آب و صدای آرامش بخشی است که از جاری شدن آن به وجود می آید. از این رو، طراحان دکوراسیون و مهندسان معماری با استفاده از ذوق و سلیقه خود و با الهام گرفتن از طبیعت، المانی را طراحی کرده اند که تداعی کننده آرامش و زیبایی طبیعت و همچنین صدای خوشایند جاری شدن آب است. این المان آبنما نام گرفت و اکنون دارای کاربردهای وسیعی در دکوراسیون منازل و ویلاها و نیز در بیشتر محیط های کاری شده است. ساخت آبنما در حال حاضر هم به صورت یک صنعت و حرفه بسیار مورد توجه واقع شده است و هم اینکه اغلب برای زیباتر ساختن فضای منزل خود، اقدام به ساخت آبنما در خانه خود می نمایند.


نقراب


اهمیت و ضرورت ساخت آب نما

شاید امروزه بتوان یکی از مهمترین عناصر معماری را ساخت آبنما دانست. آبنما، یک نوع یادآور طبیعت است که با آوایی تسکین دهنده و نمایی شادی بخش، زیبایی و طراوت را به محیط زندگی وارد می نماید. از طرفی، ساخت آبنما باعث القای هیجان و سرزندگی به افراد و خانواده ها نیز می گردد. با توجه به زندگی های امروزی که تا حدودی متاثر از عصبیت های ناشی از زندگی صنعتی به ویژه در شهرهای بزرگ شده است، ساخت آبنما می تواند یکی از راه های آرامش و دوری از خستگی های روزانه باشد. علاوه بر آن، در دورانی زندگی می کنیم که درختان و گیاهان جای خود را به انواع ساختمان های بلند و آهنی داده و تنها با بکارگیری این عناصر است که می توان آرامش را به محیط زندگی باز گرداند. صرف نظر از مسائل روانی، محیط های تجاری که از آبنما برای طراحی دکور خود استفاده می کنند، برای مشتریان جذابیت بیشتری خواهند داشت. به این ترتیب لزوم اهمیت طراحی و ساخت آبنما برای اغلب مکان های تجاری و خانگی بسیار با اهمیت است.


نقراب


نحوه طراحی آبنما

طراحی آبنما متناسب با نوع طراحی دکوراسیون و فضای مورد استفاده صورت می گیرد. البته در دوره های مختلف تاریخ، سبک های خاصی از آبنما طراحی و اجرا میشده است. مثلا در قسمت هایی از اروپا مانند شهر رم ایتالیا، آبنماها را به صورت مجسمه های ساخته شده از سنگ یا برنز و در اشکال برخی حیوانات همچون شیر ساخته و یا با تندیسی از قهرمانان خود مزین می ساختند. اما به طور معمول، ساخت آبنما در مکان های آرام و محیط های بی سروصدا از آبنماهای با جریان آرام مانند چشمه و جویبار استفاده می شود. اما در محیط های شلوغ و دارای ازدحام، ساخت آبنما به صورت فواره و یا آبشار صورت می گیرد.


نقراب


فضاهای مناسب برای ساخت آبنما

با توجه به وجود مصالح مورد نیاز و متریال های آب‌بند گوناگون، ساخت آبنما در اغلب مکان ها قابل انجام است و هیچ نوع مانعی در محل ساخت آبنما وجود ندارد. از رایج ترین فضاها برای اجرای آبنما، محوطه ویلاها، روف گاردن، حیاط ساختمان و مجتمع های گوناگون، لابی محیط های تجاری و مسکونی و پاسیوها، رستوران ها، پارک ها و فضاهای سبز می باشند. طراحی و اجرای انواع آبنما متناسب با ویژگی های محل اجرا و نوع طراحی و ابعاد آنها می تواند متفاوت باشند. معمولا طراحی و ساخت آبنما به گونه ای است که هرچه طول آبنما از عرض بیشتر باشد، آبنما بزرگتر جلوه داده می شود و هرچه عرض از طول بیشتر باشد آبنما فشرده و کوچکتر به نظر خواهد رسید.


نقراب


مهمترین نکات در ساخت آبنما

برای ساخت آبنما توجه به برخی ویژگی های حسی و بصری، بسیار مهم است. از جمله این نکات، انعکاس صدای جریان آب، ایجاد فضایی سبز و زیبا، تحرک و پویایی و از همه مهم تر آرامش است. پس از درنظر گرفتن این ویژگی ها، موضوع مهم بعدی مساحت و محل قرارگیری آبنما است. به طور معمول برای ساخت آبنما در یک فضای سبز، حدود یک چهارم از فضا را به آبنما اختصاص می دهند. تعیین مکان ساخت آبنما نیز مستلزم توجه به نکات مهمی است که از جمله می توان به شرایط و مکان نگاری محیط، نقشه محل مورد نظر و طرح ریزی برای آن، ارزیابی وضعیت فرهنگی، شرایط اجتماعی و بررسی رنج سنی افراد واقع در محل، اشاره داشت. نوع آب بندی آبنما، ترکیب مکانیکی آبنما، نوع زیرسازی و شیب صحیح و متناسب آبنما از دیگر نکات مهم در ساخت آبنما هستند. نوع مصالح بکار رفته در ساخت آبنما ، نوع معماری و نحوه ساخت آبنما نیز از موضوعات مهمی است که نباید از آن غافل شد.


نقراب


ایزولاسیون آبنما

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل ساخت آبنما، مرحله عایق کاری یا ایزولاسیون آبنما است که نیازمند توجه و دقت زیاد است. معمولا در این فرایند و برای پیشگیری از سرایت و نفوذ آب از متریال های معمول و متداول مانند ایزوگام و قیرگونی استفاده می شود. زیرا این متریال ها دارای انعطاف پذیری مناسبی هستند و به راحتی امکان استفاده در کف و سطوح مختلف را خواهند داشت.


نقراب


ساختار مکانیکی آبنما

ساختار مکانیکی آبنما متشکل از انواع لوله ها در قطرها و اندازه های متفاوت، پمپ های آب در توان های گوناگون، انواع نازل و کمپرسورهای هوا می باشند. کاربرد انواع پمپ برای به وجود آوردن فشار طبیعی آب و همچنین لوله کشی های متعدد در تمام سطح آبنما موجب بهبود عملکرد حرکتی فواره ها خواهد شد. همچنین در هنگام ساخت آبنما و برای تامین آب مورد نیاز آبنما، وجود مخازن آب و سیستم های فرمان پذیر که خروجی آب را توسط سیگنال های الکترونیکی کنترل می کنند از دیگر اجزای تشکیل دهنده ساختار مکانیکی آبنما هستند.


نقراب


قیمت ساخت آبنما

در صورتی که قصد داشته باشید اقدام به ساخت آبنما در محیط های کاری یا منازل خود نمایید، بهتر است به این موضوع توجه کنید که عوامل متفاوتی می تواند در قیمت ساخت آبنما تاثیر داشته باشد. از جمله این عوامل؛ نوع برند تجهیزات مورد استفاده در ساخت آبنما و کیفیت آنها است که تجهیزاتی همچون پمپ، تجهیزات مربوط به نورپردازی و نوع چراغ ها از این دسته هستند. نوع عایق کاری، فاکتور مهم دیگری در قیمت آبنما محسوب می شود. همچنین کاربرد سنگ های تزئینی، چوب ها، شیشه و استیل مورد استفاده و ابعاد آبنما نیز عوامل تاثیرگذار در قیمت آبنما به شمار می روند.


نقراب