ساخت جکوزی خانگی

آنچه در اين مقاله خواهيد خواند

جکوزی چیست؟

برای توضیح دربارۀ جکوزی بهتر است ابتدا با spa یا آبگرم بیشتر آشنا شویم. اسپا اصطلاحی است مرتبط با آب درمانی که به عنوان بالنوتراپی (balneotherapy) نیز شناخته می‌شود. در اسپا‌ها (که شامل آبگرم‌های طبیعی هم هستند) شیوه‌های آب درمانی متفاوتی به کار گرفته شده است.

باور داشتن به خواص درمانی آبگرم‌ها به دوران پیش از تاریخ برمی‌گردد و در سرتاسر کرۀ زمین بوده است اما بیشترین استفاده از آنها در اروپا و ژاپن بوده .

اسپا به عنوان اصطلاح آمریکایی وان داغ (hot tub) هم به کار می‌رود که البته وان داغی منظور است که با فواره‌هایی تجهیز شده باشد تا هوا را داخل آب کنند و حالتی شبیه به ماساژ را در آب ایجاد کنند. این در حالی است که وقتی می‌گوییم وان داغ چیزی که به ذهن متبادر می‌شود یک حوض آب داغ است که فواره یا تجهیزات دیگری ندارد پس می‌توان گفت این دو اصطلاح یعنی اسپا و وان داغ هم ارز نیستند.


نقراب


حالا می‌رسیم به توضیح جکوزی! احتمالا برایتان جالب باشد بدانید که جکوزی در واقع نام یک برند آمریکایی است که در سال 1978 ثبت شده! جکوزی یکی از اولین و مهم‌ترین سازندگان اسپا و تجهیزات آن است و مانند نام شرکت زیراکس به تمامی محصولات آن شرکت اطلاق می‌شود. این نکته وقتی جالب‌تر به چشم می‌آید که هتل‌ها در تبلیغاتشان از مجهز بودن اتاق‌هایشان به جکوزی حرف می‌زنند در حالی که کارخانه‌ای دیگر سازندۀ جکوزی(!) آنان است. این اتفاق برای خانوادۀ جکوزی (jacuzzi) خیلی خوشایند نیست و تلاش می‌کنند تا این عمومیت را از بین ببرند. در حال حاضر در کشور ما افراد جکوزی را به کار می‌برند و اسپاها با این نام شهرت دارند.

می‌توان به طور خلاصه جکوزی را اینگونه تعریف کرد:

جکوزی یک حوضچۀ آب گرم است که با کمک تجهیزاتی مانند فواره‌، هوا را به داخل آب می‌کشاند و به این صورت ماساژ را هم به گرما اضافه می‌کند و برای ریلکس کردن بسیار مفید و پرکاربرد است.


نقراب


بهترین مکان برای ساخت جکوزی کجاست؟

همیشه در طراحی داخلی خانه ها، یک منطق غریزی وجود دارد، اینکه هر وسیله به کدام قسمت خانه تعلق دارد. البته درباره وسایل خانه علاوه بر این حالت غریزی، منطقی بر اساس راحتی و یا ضرورت نیز وجود دارد.


نقراب


چه چیزهایی را باید درباره محل ساخت جکوزی در نظر گرفت؟

جکوزی را میشود هر جایی چه در داخل و چه در خارج از خانه قرار داد. بهترین محل برای ساخت جکوزی طبیعتا به طراحی و چیدمان خانه شما و همینطور سلیقه شما بستگی دارد. چند نکته زیر را درباره محل ساخت جکوزی میتوانید در نظر بگیرید:

توانایی پشتیبانی محل مورد نظر: گرچه شاید جکوزی در نمایشگاهی که آن را خرید می کنید بسیار سبک به نظر برسد، ولی با وارد شدن آب به آن بسیار سنگین خواهد شد. برای مثال یک جکوزی 450 گالنی با پر شدن ،وزنی حدود 2 تن خواهد داشت. (علاوه بر آن گنجایش 7 فرد بزرگسال که هر کدام حدود 80 کیلوگرم وزن خواهند داشت). پس در نظر گرفتن محلی که بتواند این وزن را تحمل کند در انتخاب محلی برای ساخت جکوزی بسیار اهمیت دارد. توصیه می شود جکوزی را در محلی با حدود 10 سانتی متر بتن قرار دهید. گرچه بیس زیرین آن میتواند از جنسهای دیگری هم باشد ولی حتما قبل از خرید یا ساخت جکوزی با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید تا مطمئن شوید محل انتخاب شده تحمل وزن وان مورد نظر شما را دارد.

فاضلاب و آب بندی: در حین انتخاب یک محل مناسب برای ساخت جکوزی، باید حتما به فکر لوله کشی فاضلاب و تاثیرات رطوبت بر روی سطحی که میخواهید وان را بر روی آن قرار بدهید باشید. شما نیاز خواهید داشت که چندین بار در سال تمام جکوزی خود را تخلیه کنید و همینطور سرریز شدن آب نیز کاملا محتمل است پس بهتر است محلی را انتخاب کنید که به لوله های فاضلاب دسترسی داشته باشد. اگر قصد دارید جکوزی خود را داخل خانه یا بر روی ایوان چوبی قرار بدهید، حتما قبل از نصب محل مورد نظر را بوسیله مواد آب بندی بر پایه روغن پوشش دهید تا از آسیب به ساختار آن جلوگیری بشود.

استفاده آسان: هرچه دسترسی به جکوزی شما راحت تر باشد، امکان استفاده شما نیز از آن بیشتر خواهد شد. همینطور وضعیت هوا را نیز در نظر داشته باشید، اگر در جایی زندگی می کنید که زمستانها امکان استفاده از جکوزی در خارج از خانه وجود ندارد، بهتر است یک محل در داخل خانه را به این منظور انتخاب کنید. و همینطور اگر بچه دارید، به فکر ایمنی کودکان باشید چون یک جکوزی داخل خانه شاید برای بچه ها جذاب باشد ولی در عین حال خطرناک.

نگهداری آسان: در ساخت جکوزی نگهداری آن و انجام چکاپ های سالانه بسیار مهم است. و همینطور اگر هر قسمتی از تاسیسات شما نیاز به تعمیر داشته باشد، اینکه تعمیرکار بتواند به راحتی به آنها دسترسی داشته و آنها را تعمیر کند بسیار مهم است. اکثر جکوزی ها دارای یک پنل دسترسی به تجهیزات هستند که بهتر در جایگذاری جکوزی خود، دسترسی به این پنل را در نظر بگیرید.

& lt;Br& gt;

نقراب

& lt;Br& gt;

راحتی و حریم خصوصی: راحتی و حریم خصوصی از نکات کلیدی در انتخاب محل ساخت جکوزی هستند. در نظر داشته باشید که جکوزی های خوب عمر بسیاری طولانی دارند پس محل مناسبی را برای آن ِانتخاب کنید چون ممکن است چند دهه از جکوزی خود در این محل استفاده کنید.

و در انتها، انتخاب بهترین محل برای ساخت جکوزی ترکیبی است از نیازهای شما، سلایق شما و قضاوت صحیح شما.

دسترسی در زمان تحویل: زمانی که مسئول تحویل جکوزی، جکوزی را به منزل شما می آورد شما باید از قبل تصمیم گرفته باشید که در چه محلی می خواهید آن را قرار دهید چون برای همیشه در این محل باقی میماند و جابجایی آن آسان نخواهد بود و همینطور با توجه به ابعاد آن باید امکان و دسترسی لازم وجود داشته باشد تا بتوانید جکوزی را به این محل برسانید. گاهی اوقات با جابجایی وسایل و یا برای مثال جدا کردن برخی درها و چارچوبها می توانید جکوزی را به محل مورد نظر برسانید ولی یک روش راحت تر و بعضا ارزانتر که بسیاری از عرضه کننده های جکوزی میتوانند برای شما محیا کنند، جایگذاری جکوزی با جرثقیل است.


نقراب


مواد و تجهیزات لازم در ساخت جکوزی

مواد مورد استفاده در ساخت جکوزی از آن نظر اهمیت دارد که امکان تغییر آن در آینده وجود نخواهد داشت و باید از ابتدا مواد بسیار مناسب را انتخاب کنید. در ادامه به برخی موارد مهم در انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت جکوزی می پردازیم:

مواد انتخاب شده باید برای نشستن به مدت زیاد بر روی آن، راحت باشد و در عین حال باید توان نگهداری گرما را داشته باشد تا بتواند آب را گرم نگه دارد و در مصرف انرژی بهینه عمل کند. همچنین باید به اندازه کافی مستحکم باشد تا بتواند سالهای سال برای شما کارایی داشته باشد و براق باقی بماند تا بتوانید مداوما آن را تمیز کنید و ظاهر زیبا و پاکیزه خود را حفظ کند.

از جمله چند مورد که اکثرا در اسپاها مورد استفاده قرار میگیرد:

اکریلیک کامپوزیت (Composite acrylics)

آسترهای وینیل(vinyl liners)

اکریلیک ریخته گری مداوم(continuous cast acrylic)

اکریلیک کامپوزیت:

این مواد بسیار با دوام هستند ولی بسیار حساس به کهنه شدن و رنگ و رو رفتن هستند، در جکوزی ها اگر پوسته وان شما دچار رنگ رفتگی بشود میتواند آن را بسیار کهنه تر از چیزی که هست نشان بدهد.

آسترهای وینیل:

کارشناسان معمولا خرید وان هایی که فقط از آسترهای وینیل ساخته شده باشند را اصلا پیشنهاد نمی دهند. این نوع از آستر گرچه بسیار ارزان تر است ولی در عین حال بسیار آسیب پذیر است و در مدت کوتاهی نیاز به تعمیر خواهد داشت و در طولانی مدت تعمیرات آن هزینه زیادی ایجاد خواهد کرد پس بهتر است از ابتدا یک ماده بهتر برای پوسته وان خود انتخاب کنید.

آکریلیک ریخته گری مداوم:

CCA یک ماده بسیار مستحکم است که میتواند تغییرات دمایی بسیار زیاد و همینطور فشارهایی که ممکن است باعث شکستن بشود را متحمل بشود. این ماده، یک ماده غیر متخلخل (non-porous) است که باعث میشود به راحتی تمیز بشود و همینطور دارای مهارکننده های اشعه UV است که باعث می شود رنگ آن سالهای سال سالم و براق باقی بماند.

زیر پوسته وان:

عایق بندی مناسب در زیر پوسته وان اهمیت زیادی دارد چرا که باعث میشود گرمای آب هدر نرود و در مصرف انرژی بهینه عمل کند.

از جمله تجهیزات دیگر که در جکوزی ها نیاز است، برق کشی است. سپاها معمولا نیاز به 110 ولت یا 220 ولت برق دارند. از بین این دو مدل با مشورت با یک کارشناس، بهترین نوع را انتخاب کنید و پس از آن نیاز دارید تا از جعبه برق خانه خود به محل نصب سپا سیم کشی انجام بدهید.

توجه داشته باشید که سپاها عموماً دارای سیستم لوله کشی داخلی هستند به طوری که با یک بار پر کردن وان، آب در داخل سیستم خرجش خواهد داشت و از فیلترینگ عبور خواهد کرد و عملیات تخلیه و تمیز کردن وان سالی یک یا چند بار انجام خواهد گرفت.

ساخت جکوزی چقدر هزینه خواهد داشت؟

در این قسمت، به بررسی ساخت جکوزی میان رده که ظرفیت 3 تا 4 نفر را داشته باشد خواهیم پرداخت. در نظر کارشناسان، ساخت جکوزی چیزی بین 3500 تا 8000 دلار آمریکا هزینه در بر خواهد داشت. این قیمت به سایز جکوزی و تعداد جت های موجود در آن و همچنین ویژگی های اضافه تر یک مدل بستگی دارد. در حالت میانه، یک وان جکوزی ابعادی حدود 5x6 و عمق 30 اینچ خواهد داشت.

نصب هر نوعی از جکوزی با ابعاد گفته شده، علاوه بر هزینه خرید جکوزی، هزینه های زیر را خواهد داشت، برای مثال:

ساخت فونداسیون لازم برای ساخت جکوزی (معمولا از بتن)

انجام برق کشی و لوله کشی های لازم برای ساخت جکوزی مثال:

یک پمپ برای تخلیه آسان تر وان ( البته بعضی از مدل ها این پمپ تخلیه را به شکل داخلی دارا می باشند)

ساختن پله های ضد آب برای وارد شدن به داخل وان

لوله کشی آب به نزدیکی وان برای پر کردن آن

در مراحل گفته شده، ساختن یک فونداسیون چیزی بین 200 تا 1000 دلار می تواند هزینه داشته باشد. ارسال جکوزی به خانه شما، چیزی بین 0 تا 1500 دلار هزینه دارد که البته به سایز و وزن جکوزی و اینکه به چه شکل به خانه شما ارسال بشود مثلا توسط کارگران یا جرثقیل بستگی دارد. هزینه برق کشی چیزی بین 1000 تا 3000 دلار خواهد بود. هزینه خرید وان جکوزی در حدود 2000 تا 20000 دلار خواهد بود، بستگی به جکوزی که انتخاب کرده اید.


نقراب


همینطور نگهداری جکوزی در طی سال، هزینه های ثابتی خواهد داشت که به قرار زیر خواهد بود:

مواد شیمیایی برای تمیزکردن و آب وان: 150 تا 250 دلار در سال

تعویض فیلترها: 100 دلار در سال

لامپ UV: 75 دلار در سال

هزینه برق جکوزی: 10 تا 50 دلار در ماه


نقراب


آیا ساخت جکوزی می تواند ارزش ملک را بیشتر کند؟


نقراب


گرچه ساخت جکوزی یک عمل لاکچری محسوب می شود و برای ساخت آن هزینه زیادی باید انجام بدهید ولی ساخت جکوزی می تواند بر روی ارزش ملک شما تاثیرگذار باشد. البته بک قانون دقیق و ثابت وجود ندارد که نشان بدهد جکوزی چقدر می تواند در ارزش خانه شما تاثیر بگذارد، ولی با توجه به فاکتورهای متفاوتی، می شود این تاثیر را مورد بررسی قرار داد.

اگر جکوزی شما از نوع قابل جابجایی است، پس قسمتی از خانه محسوب نخواهد شد. مدل های قابل جابجایی، مدل هایی هستند که شما از مغازه خرید خواهید کرد و می توانید آن را جدا کنید و به خانه بعدی خود ببرید. در مقایسه با آن ها، جکوزی های غیر قابل جابجایی، وان هایی هستند که در محل خانه شما در زمین ساخته شده اند (مثل یک استخر). یک جکوزی غیر قابل جابجایی می تواند ارزش خانه شما را بیشتر کند، البته نه به میزانی که برای ساخت جکوزی هزینه کرده اید.

البته برخی از مدل های قابل جابجایی نیز ممکن است ارزش خانه شما را بالا ببرد، اگر ساخت جکوزی شما از نوع داخلی (build-in) باشد، این نوع به مدل هایی گفته می شود که اگر بخواهید آن را جابجا کنید، نیاز به تعمیرات و ساخت دیوار زمین و ... باشد.

محل زندگی شما هم می تواند در این امر تاثیر گذار باشد، برای مثال اگر در جای سردی زندگی میکنید، به طوری که اگر یک استخر در حیاط خود داشته باشید، امکان استفاده از آن را اکثر سال نداشته باشید، در چنین هوایی ساخت جکوزی که در سرما یک فضای گرم و دلپذیر را ایجاد کند، ارزش خانه شما را بالا می برد. در حالت مقابل اگر در جای گرمی زندگی میکنید، داشتن یک استخر در حیاط شما دلپذیر تر از ساخت جکوزی خواهد بود.

البته جکوزی ها به طور کلی، حتی اگر قیمت خانه را بالاتر نبرند، می توانند جذابیت خانه شما را بیشتر کند و مشتریان بیشتری را جذب کند.

ساخت جکوزی خانگی

ما تصمیم گرفتیم که ساخت جکوزی خانگی خود را در حیاط خلوت بسازیم.

ایده اصلی این است برای قرار دادن دو مبل قدیمی رو در روی یکدیگر ، جعبه آنها در تقویت ساخت و ساز و سپس پوشش آن همه با یک ورق لاستیکی باغ - برکه. خوانده شده در برای گام به گام دستورالعمل در مورد چگونگی ساخت جکوزی خانگی خود را.

مرحله 1: پیدا کردن مبل های قدیمی

در ساخت جکوزی خانگی ستون فقرات از جکوزی خواهد بود که دو مبل. آنها خواهد شد بسیاری از ساختار ارائه خواهد شد و صندلی اصلی وان آب داغ خود را. من پیشنهاد می کنم که به یک موسسه خیریه فروشگاه جهان سوم، بازار دست دوم فروشی های محلی و یا شاید محل های دفن زباله را پیدا مبل قدیمی خود را. اساسا هر مکان که دارای مبلمان قدیمی ارزان.

شما می توانید برای ساخت جکوزی خانگی برخی از ویژگی های هستند که اغلب به در مبل، که مهمترین آنها یک چارچوب قوی و یک تماس بالا نگاه نه به دنبال. شما را به مبل باید به عنوان قوی به عنوان ممکن است، بسته به اندازه از جکوزی خود آنها را مجبور به تحمل بار از کوچک به ماشین با اندازه متوسط. به این دلیل که در مبل پا ایستاده و یا بالادست یک ایده بد (مگر اینکه شما می توانید پاها تا مبل تخت نشسته بر روی زمین حذف). پشت بالا می آید در بازی زمانی که پر کردن وان جکوزی خود، بدیهی است که پایین ترین نقطه از مبل های خود را در سطح آب حداکثر تعریف، این را به عنوان بالا که ممکن است تا هر کس می تواند نشستن به راحتی مستغرق.

ساخت جکوزی خانگی : در مرحله دوم که می خواهید ضخیم بالش شما می توانید پیدا کنید، وزن تمام آب فشرده سازی آنها را فوق العاده بسیار بنابراین شما می خواهید به اندازه کوسن برای شروع با که ممکن است. به خاطر داشته باشید مبل خواهد شد با ورق لاستیکی پوشیده شده و هرگز خیس خواهد شد، بنابراین مهم نیست در همه اگر آنها کثیف، زشت هستند و یا دیگر معایب لوازم آرایشی و بهداشتی. ساخت جکوزی خانگی تاریخ و زمان آخرین اما نه کم، شما نیاز به انتخاب دو مبل که از ابعاد مشابه هستند. لازم نیست (اگر چه آن چیز را آسان تر) به مبل های یکسان اما مطمئن شوید که اگر قرار دادن یک مخالف دیگر آنها یک مربع تقریبی تشکیل می دهد.

مرحله 2: زمینه

ساخت جکوزی خانگی : تصمیم بگیرید که در آن شما می خواهید برای ایجاد جکوزی ، در مورد دسترسی آسان به آب و زهکشی فکر می کنم . به طور کامل رفت و برگشت طبقه به حذف هر گونه بیت از سنگ تیز ، شیشه و یا هر آنچه که ممکن است وجود داشته باشد که می تواند اشک و خارجی در وان جکوزی خانگی شما می شود. آنچه من انجام دادم رفت و برگشت طبقه و سپس قرار دادن یک مربع فرش ارزان است. که به باغ پرنیان ساده نیز هست، اما کثیف به سرعت پس از باران و گل رو به آن شد.


نقراب


پس از آماده سازی در نقطه ای، مبل های مخالف یکدیگر با فضای کافی بین آنها را به راحتی رسیدگی به پاها از مردم در هر دو مبل . اگر شما آن را گسترده ، نقطه وسط "نیز یک صندلی جکوزی آرزو برای مهمانان بلندتر باشد ( مهمان کوتاه تر در آن غرق خواهد شد! ).

مرحله 3: ساختار (I)

با مبل های خود را در محل به برخی از چوب و ایجاد یک جعبه مربع در اطراف مبل. ضمیمه چوب به مبل با استفاده از هر روش را دوست دارید، ناخن، پیچ و یا حتی چسب. این لیگامانها می تواند سطحی از آنجایی که آنها نمی خواهد که به نگه داشتن وزن و فشار آب، تحمل بار تسمه خواهد شد که برای استفاده می شود.

گام 4: پر کردن سوراخ

ساخت جکوزی خانگی در بسته بندی خود را در مبل نگاه و تصور پر کردن آن با آب است. فکر می کنم در مورد که در آن مکان آن بیشترین فشار بر ورق پلاستیکی اعمال کنند. به عنوان مثال در نزدیکی کف، که در آن بسیاری از مبل فضای باز است. نقطه دیگر می تواند اتصال از دسته صندلی و تخته، چوب، مگر اینکه مبل خود را کاملا راست است (که می تواند ایده آل ) شما یک شکاف وجود دارد. پر کردن هر شکاف با مواد محکم پیدا کنید، من استفاده می شود کاشی و اسپری فوم پلی اورتان . شما می خواهید این شکاف را پر به بهترین شکل ممکن برای از بین بردن مکان هایی که ورق پلاستیکی باید برای نگهداری به آب بدون حمایت از یک سطح جامد . مکان دقیق که در آن این لازم بسته به مبل شما متفاوت خواهد بود خواهد بود، اما شما هرگز نمی تواند به اشتباه با گرفتن یک قوطی های پلی اورتان و اسپری همه چیز!

ساخت استخر-طراحی ساخت استخر-ساخت استخر از زبان متخصصان

نمونه هایی از سوالات متداول درباره ساخت جکوزی


نقراب


چه چیزهایی باعث تفاوت قیمت جکوزی ها می شود؟

میزان مصرف بهینه انرژی: گرچه در زمان مصرف برای یک جکوزی با این خصوصیت پول بیشتری می دهید، ولی در طولانی مدت با مصرف بهینه انرژی در هزینه های نگهداری جکوزی شما صرفه جویی خواهد شد.

کیفیت وان: کیفیت بیشتر، گران تر خواهد بود و در عین حال سال های بیشتری می تواند برای شما کار کند.

سایز وان: جکوزی های بزرگتر گران تر هستند.

ویژگی های جکوزی: مثل پله های جکوزی، پمپ تخلیه آب، تعداد جک ها و...

از بین جکوزی و سونا، کدام یک را انتخاب کنم؟

از یک سری جنبه ها، جکوزی و سونا عملیات یکسانی را انجام می دهند. برای مثال هر دو آب گرم دارند و برای ریلکسیشن و اهداف درمانی مورد استفاده قرار بگیرند. هر دو برای آرام کردن عضلات مناسب هستند و به سلامت کمک می کنند.

ولی در عین حال تفاوت هایی نیز دارند. شما می توانید یک جکوزی در حیاط خانه خود داشته باشید و آن را با سلیقه خود انتخاب و آماده کنید، می توانید از نورپردازی برای ایجاد محیط دلپذیرتر استفاده کنید، از صدای قل قل کردن آب در داخل وان لذت ببرید و در کنار وان خود یک تلویزیون یا پخش موسیقی داشته باشد و در عین حال از فضای حیاط خانه خود نیز لذت ببرید. که در سونا این امکانات وجود نخواهد داشت و به علت وجود بخار آب، نمی توانید از ویوی اطراف ساتفاده ببرید. علاوه بر آن، جکوزی ها از قابلیت ماساژ دادن توسط فشار آب برخوردار هستند که در سونا این امکان وجود ندارد.

منابع:

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

سلام خسته نباشید. متن خوبی بود، فقط سوالم اینه که چقدر جا میخواد ساخت جکوزی و کجا بهتره برای ساختش تو خونه؟

پاسخ ادمین: 

سلام، ممنونم ازتون همونطور که توی مقاله خدمتتون عرض کردیم، هرچه دسترسی به جکوزی راحت تر باشه بهتر هست ( ابلته با توجه به در نظر گرفتن وضعیت آب و هوا) مسئله دوم ایمنی هست و همینطور مکانی باشه که بتونه وزن جکوزی رو تحمل کنه میتونید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شمارو بهتر راهنمایی کنند شماره تماس: 02188604700

کاربر مهمان: 

سلام متن تون عالی بئد یک متن کامل و جامع ، و در انتها مقاله تون رفرنس ها رو هم که قرار داده بودید عالی بود.

پاسخ ادمین: 

سلام به شما؛ ما هم از شما به خاطر انرژی مثبتی که بهمون دادید ممنونیم. در صورتی که دوست داشتید می تونید مقاله ساخت استخر مون رو هم بخونید، شاید براتون مفید و جذاب باشه: http://www.noghrabco.com/build-pool