ساخت استخر مدرن


نقراب


تاریخچه استخر

ساخت استخر شنای امروزی تقريبا از اواسط قرن نوزدهم در ميان مردم جای خود را باز كرد .در سال 1896 پس از شروع بازی‌های المپيك به شيوه‌ای نوين و برگزاری مسابقات شنا بود كه طراحی و ساخت استخرهای شنا به سرعت رشد كرد و به تدريج استخرهای شنای عمومي در شهرهای مختلف جهان ساخته شد. پس از جنگ جهانی اول بود كه رغبت عمومی برای برگزاری مسابقات شنا بيشتر شد. در اين ميان، استانداردهای مرتبط با استخرها نيز تدوين و منتشر شد و ضرورت آموزش صحيح فنون شنا اهميت دو چندان پيدا كرد. پس از جنگ جهانی دوم، گرایش عمومی برای ساخت استخر خانگی نيز افزايش يافت و استخرها جای خود را در ساختمان‌های مسكونی نيز باز كردند.


معماری و شیشه

با آنکه از گذشته تا به امروز از شیشه استفاده میشده است اما اینک در معماری مدرن و پایدار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در جامعه مدرن امروزی با توسعه فناوری و تولید پوشش‌های شیشه‌ای چند لایه و رفع مشکلات کاربرد شیشه در ساختمان، در استفاده از این مصالح دیگر محدودیتی وجود ندارد و معماران توانسته‌اند جسورانه و کاملا مدرن شیشه را در طراحی‌هایشان وارد کنند. یکی از این طراحی‌های جسورانه استفاده از شیشه و آب و خلق استخرهای شفاف است.


استخر شفاف چیست؟

شاید اولین چیزی که با دیدن آب و یا شنیدن صدای آن به ذهن هر بیننده‌ای القا می‌گردد، شفافیت و زلالی آب است. معمولا طراوت آب، شفافیت و نمای زلال آن چشم هر بیننده‌‌ای را جذب می‌نماید. حال تصور کنید اگر بتوان حس رویاییِ قرار گرفتن در آب و استخر را با جلوه بصری شفافیت و زلال بودن آب تلفیق کرد و یک استخر با یک وجه یا وجوهی شفاف ساخت که حجم آب و افرادی که در حال شنا هستند در آن مشخص باشند، قطعا نمای معماری این استخر با هیچ چیزی جایگزین نخواهد شد. یا می توان با ساخت استخری که کف آن شفاف باشد علاوه بر ایجاد زیبایی، نور محیط را به هوشمندانه‌ترین حالت تامین نمود.


روش ساخت استخر شفاف چیست؟

معمولا بسته به وسعت سطح شفاف مورد‌نظر می‌توان در وجوه کوچک‌تر از شیشه‌های ایمن و در وجوه بزرگتر یا استخرهای تمام شفاف از اکریلیک که نوعی طلق مخصوص برای ساخت آکواریوم های بزرگ میباشد استفاده نمود. هماهنگی و امکان آب بندی هر دو جنس با بتون که معمولا اولین گزینه ساخت بدنه استخر می‌باشد و ایمنی مطلوبی که می‌توانند داشته باشند،از مزیتهای این مواد محسوب می‌شوند.