اجرای استخر

فرآیند ساخت استخر چیست و چگونه است؟

بسته به نوع استخری که قصد ساخت آن را دارید، فرایند و روند آن متفاوت است.سه نوع استخر وجود دارد: فایبرگلس ، بتونی و وینل شیاری. هر سه نوع دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. بحث اصلی ما دراین مقاله، درخصوص روند و فرآیند ساخت استخر می باشد. در ادامه چگونگی ساخت هرکدام به طور خلاصه بیان میکنیم.

استخر فایبرگلاس

برای ساخت استخر فایبرگلاس، یک سوراخی بزرگ را حفاری میکنند سپس ماده اصلی و مخصوصی را در کف قسمت حفاری شده که میخواهند استخر را برروی آن بگذارند، قرار میدهند. سپس استخر را با استفاده از جرثقیل یا هر وسیله و ابزار مخصوصی دیگر بر روی ماده و در قسمت حفاری شده، جاسازی میکنند.هنگامی که قرارگیری استخر تمام شد، با استفاده از یک ماده دورتادور استخر را میپوشانند و همچنین در همین زمان، درون استخر را از آب پرمیکنند.

استخر بتنی

استخرهای بتنی برروی مکانی که ترکیبی از بتن، فولاد و گچ است، ساخته می شود. پس از حفاری های اولیه، میلگردهای فولاد خم شده و درون مکان قرار میگیرند. سپس بتون درون سوراخ حفاری ریخته می شود تا پوسته را تشکیل دهد.بعد از آن، برروی پوسته گچ کاری میکنند و ساخت استخر را با کاشی کاری تکمیل میکنند.

وینل شیاری

برای ساخت استخر وینل شیاری از شیارها انعطاف پذیر استفاده می کنند. این استخر از حدود ده صفحه و ورق برای نگهداری آب داخل خود، استفاده می کنند که با استفاده از ورقه های پلاستیکی یا فلزی به عنوان دیوار ثابت نگه داشته میشود.

مدت زمان ساخت استخر چقدر است؟

این سوال هم به نوع استخر بستگی دارد. ساخت استخرهای فایبرگلاسی حدود 3 تا 6 هفته طول می کشد. استخرهای فایبر نسبت به بقیه سریعترین زمان ساخت را دارند و از اینرو بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. بهترین فصل ساخت این استخر، بهار یا اوایل تابستان می باشد که بتوان از آن استفاده مفید کرد.

استخرهای بتنی چونکه باید به طور کامل قرار گرفته و ابزارهای بیشتری برای ساخت آن نیاز است، بیشتر از ساخت استخر فایبرگلاسی زمان میبرد. ساخت استخر بتنی به زمان حدود 2 تا 5 ماه نیاز دارد.

استخرهای وینلی مانند استخر فایبرگلاسی سریع ساخته می شود ولی زمان بیشتری نسبت به آن برای ساخت نیاز دارد.

مشکلات عمده هنگام ساخت استخر چیست؟

مشکلات بسیاری در پروژه ساخت استخر وجود دارد اما اگر بخواهیم آن ها را دسته بندی کنیم، دو دسته عمده مشکل برای ساخت استخر وجود دارد: نشت و مشکلات ساختاری.

نشت استخر بیشتر در مکان اتصالات یا لوله کشی های زیر زمین و استخر واقع شده است، اتفاق می افتد. سه نوع نشت استخر وجود دارد اما متداول ترین نشت، نشت استخر فایبرگلاسی است که به راحتی و با اقدام سریع و ابتدایی می توان جلوی آن را گرفت.

چندین مشکل ساختاری برای استخر وجود دارد.در استخرهای وینلی اگر پنلها به درستی و محکم قرار نگیرند، احتمال جابجایی و حرکت آنها وجود دارد. استخرهای بتنی و فایبرگلاسی هم ممکن است داخل آنها ترک ایجاد شود.

چگونه یک پیمانکار معتبر برای ساخت استخر خود پیدا کنم؟

زمانی که پروژه ساخت استخر شما تکمیل شد، زیبایی و دوام سرمایه گذاری شما یک چیز را تعیین میکند: پیمانکار. برای همین تصمیم اینکه چه پیمانکاری را انتخاب کنید خیلی مهم است. بهترین راه هم پرسیدن پیمانکاری که است برای همسایه یا دوست شما یک استخر با بهترین کیفیت و دوام ساخته است.